• English
  • Русский
  • Українська

Історія оркестру

    Заслужений академічний оркестр України Зразково-показовий оркестр Збройних Сил Українипровідний творчий колектив України, музичний символ її Збройних Сил.

    Творчий шлях Зразково-показового оркестру Збройних Сил України розпочався зі створення у грудні 1945 року Оркестру штабу Київського військового округу на підставі наказу Народного Комісара Оборони № 071 – 1944 року, Постанови Військової Ради КВО № 040 від 14.05.1945 року та директиви ОРГ 1/87839 від 31.10.1945 року. Засновником та першим начальником оркестру був майор Дем’ян Літновський.


    Виступаючи з концертами перед військовослужбовцями та цивільним населенням, колектив оркестру відігравав значну роль у розвитку військово-музичного мистецтва. Успіх до колективу прийшов у 60-х рр. ХХ ст.. Популярність колективу забезпечили висока професійна майстерність та різноманітна концертна діяльність (виступи на українському радіо і телебаченні, в концертних залах, озвучення документальних та художніх кінофільмів, записи грамплатівок, постійна участь у військових парадах, урядових концертах). Із оркестром виступали видатні диригенти і музиканти – С. Чернецький, М. Назаров, Н. Рахлін, С. Турчак, Є. Чавдар, Б.Руденко, Д. Гнатюк, М. Кондратюк та ін.

 Оркестр неодноразово відзначався нагородами Міністра оборони СРСР та командування Київського військового округу . За заслуги в розвитку музичного мистецтва у 1965 р. оркестру було присвоєно звання «Заслужений оркестр Української РСР».

     Оркестр штабу КВО неодноразово виборював призові місця на загальноармійських конкурсах штатних військових оркестрів Радянської Армії і Військово-Морського Флоту, отримав “Гран-прі” на міжнародному фестивалі духової музики в Югославії (м. Сараєво, 1972 рік). У жовтні 1983 року оркестр штабу КВО був удостоєний почесного звання лауреата фестивалю дружби молоді СРСР і НДР.

    Оркестр нагороджений Почесною грамотою ЦК ВЛКСМ (1968 року) і Почесною грамотою Президії Верховної Ради СРСР (1978 року). В 1984 році оркестру став лауреатом Республіканської премії імені Миколи Островського.


    
Новий напрямок творчої діяльності оркестру пов’язаний з проголошенням Незалежності України  у 1990 році. На перше місце виходить популяризація української музики. За роки незалежності оркестр пройшов декілька стадій реформування.

       У травні 1992 року він був перейменований в
Окремий показовий оркестр Міністерства оборони України.

       У лютому 1995 року переформований в
Зразково-показовий оркестр Збройних Сил України та змінено його організаційну структуру.

     Окремий показовий оркестр Міністерства оборони України  - перший центральний військовий оркестр Незалежної України. Оркестр брав участь у створенні та першому виконанні Державного Гімну України.

  Оркестр є постійним учасником військових парадів, державних, професійних та мистецьких заходів, які проводяться не лише у столиці України, а й у інших регіонах нашої держави, забезпечує почесні зустрічі іноземних делегацій.

    За час існування оркестр неодноразово брав участь в міжнародних фестивалях, конкурсах та концертних турне військових оркестрів. Його гостинно приймали в Швеції, Бельгії, Франції, Німеччині, Англії, Італії та інших країнах світу. У репертуарі оркестру найкращі зразки світової та української класики, сучасні симфонічні, естрадні та джазові твори, урочисті марші та народні пісні, концертні сюїти та увертюри.

     У 2008 році колектив отримав високе звання Заслуженого академічного оркестру України і надалі іменується як Заслужений академічний оркестр України Зразково-показовий оркестр Збройних Сил України.

 

 

 

 Творча діяльність оркестру – зразок високої професійної та художньої майстерності, взірець стройового вишколу і військової дисципліни.


 

 

 

  

    Військово-оркестрову службу (Військово-музичне управління) в різні часи очолювали: Володимир Гурфинкель, Стефан Творун,
Едуард Парсаданян, Іван Ладановський,
Еміль Маркус, Олександр Данилов,

Олександр Верьовкін, Валерій Богданов,
Геннадій Григор’єв, Володимир Деркач, Віктор Пащенко.


                Начальники оркестру

                                    

                                        майор                                                                                        підполковник
                            Дем'ян Літновський                      Василь Рязанцев                        Еміль Маркус 

 

                                

                                    підполковник                                    майор                                        майор
                                   Гліб Кузнецов                      Василь Охріменко                 Петро Мірошниченко 

 

                                  

                                         майор                                   підполковник                              підполковник
                              Анатолій Кузьменко                  Олексій Баженов                      Валерій Вінніков 

 

                                  

                                    підполковник                               полковник                                     капітан  
                             Володимир Яковенко                   Дмитро Антонюк                       Максим Качан (в.о.)

 

                             

                                     полковник                                   полковник  
                              В'ячеслав Коробко                Володимир Матвійчук 

 

 

               Диригенти оркестру

            Сонич, Г.Кузнєцов, Владімірський, В.Охрименко, О.Баженов, О.Морозов, В.Гулько, В.Яковенко, О.Кабаченко, М.Рябоконь, М.Качан, П.Корчевний, Ю.Мельник, М.Гусак, Л.Сукеник.